Logo
Eastern Oklahoma State College Athletics
Athletics

The Kiamichi All-Star Classic

The 42nd Annual Kiamichi All-Star Classic is set for May 23-24, 2014. Eastern hosts this annual sports competition for area high school players who compete for either the North or South teams in basketball, softball and baseball.

Game Schedule

Friday, May 23
Girls Basketball - 6:30 p.m.
Boys Basketball - 8 p.m.

Saturday, May 24
Softball - 1 p.m.
Baseball - 3 p.m.

Basketball Practice Schedule for Friday, May 23

North Girls
Team Practice at 10 a.m. at Wilburton High School Gym
Shoot Around at 2 p.m. at Eastern's C.C. Dunlap Field House

South Girls
Team Practice at 10 a.m. at Eastern's C.C. Dunlap Field House
Shoot Around at 2:30 p.m. at Eastern's C.C. Dunlap Field House

North Boys
Team Practice at 11:30 a.m. at Wilburton High School Gym
Shoot Around at 3 p.m. at Eastern's C.C. Dunlap Field House

South Boys
Team Practice at 11:30 a.m. at Eastern's C.C. Dunlap Field House
Shoot Around at 3:30 p.m. at Eastern's C.C. Dunlap Field House

Softball/Baseball Practice Schedule for Saturday, May 24

North Girls - 10 a.m. - 11 a.m.
South Girls - 11 a.m. - Noon

North Boys - 11 a.m. - Noon
South Boys - Noon - 1 p.m.


If you have any questions, please contact:
Lindy Morgan
918.465.1732

Athletes selected to play in the 2014 Kiamichi All-Star Classic include:

North Girls Basketball:

Stephanie Barcheers, Panama
Erica Casey, Vian
Brittany Coon, Weleetka
Elizabeth Davis, Holdenville
Baylee Dawkins, McAlester
Tiersten Fairchilds, Canadian
Philicea Mack, Spiro
Crystal Nero, Dewar
Rosa Orpo, Arkoma
Bailey Overste, Sallisaw
Jaylee Roper, Oktaha
Kayla Smith, Stuart
Kaitlin Standridge, Poteau
Coaches: Melinda Dobson, Stuart and Jennie Rutledge, Holdenville

South Girls Basketball:
Terri Baker, Broken Bow
Chandler Billingsley, Pittsburgh
Keisha Brown, Talihina
Kendie Bryant, Antlers
TeAnna Butler, Broken Bow
Shelby Dellinger, Caddo
Baylee Evans, Red Oak
Tiffany Gantt, Wright City
Taylor Pickett, Calera
Cheyanne Simpson, Antlers
Michie Sokolosky, Wilburton
Miranda Stiles, Kiowa
Kayli Winship, Rattan
Coach: Justin Lowder, Wilburton

North Boys Basketball:
Shawn Bencoma, Weleetka
Dominic Blue, Muldrow
Knifeis Carter, Spiro
Chet Caywood, Henryetta
Montana Gormley, Weleetka
Kendrick Hardaway, Poteau
Stephen Helmandollar, Howe
Preston Hobbs, Pocola
Deshawn Jackson, Checotah
Dustin Leach, Oktaha
Ryan Leal, Canadian
Jason Mayo, Haileyville
Timothy Perry, Spiro
Nick Smallwood, Howe
Tanner Sweeten, Arkoma
Tristan Tiger, Haileyville
Coach: Jody Hull, Haileyville

South Boys Basketball:
Caleb Armstrong, Moyers
Tanner Brown, Antlers
Tracy Brown, Bowsell
Isaiah Daffern, Haworth
Bryce Deatherage, Red Oak
James Donelan, Durant
Clay Doyle, Kiowa
Burtchal Griffin, Jr., Haworth
Chance Haislip, Bennington
Trey Johnson, Hugo
Darius Johnson, Colbert
Kaleb Jones, Broken Bow
John Jones, Valliant
Cole McKinney, Broken Bow
Tyler Parks, Red Oak
Kendall Shives, Silo
Coach: Burtchal Griffin, Haworth

North Softball:

Johnna Bailey, Porum
Callie Barnes, Oktaha
Rachel Brannon, Gans
Bailey Bryant, Stigler
Rachel Bryant, Stigler
Alex Butcher, Muldrow
Chelsey Campbell, Poteau
Cierra Chapman, Stuart
Chris Coplen, Stigler
Kelsey Crawford, Quinton
Autumn Creson, Weleetka
Cassie Drummonds, Keota
Taylor Farley, Pocola
Raven Girty, Warner
Jaiden Griffith, Howe
Kylie Jernigen, Stuart
Madison Lomon, Pocola
Kylie Powell, Porum
Taylor Webb, Sallisaw
Kylie Williamson, Weleetka
Coaches: Tara Satterfield, Quinton and Carrie Covey, Pocola

South Softball:

Julia Acklen, Battiest
Lindsey Broughton, Tushka
Kelsey Chambers, Tushka
Kendra Coslow, Coalgate
Anna Folsom, Bennington
Bryn Houlton, Savanna
Brenna House, Rattan
Kareesa Kennedy, Buffalo Valley
MaKaela Mahana, Caney
Shelby Martindale, Coalgate
Samantha McCary, Battiest
Taylor Pence, Hugo
Shea Phillips, Soper
Myranda Rowland, Red Oak
Bailey Scarberry, Buffalo Valley
Sarah Simpson, Hugo
Savannah Steelman, Heavener
Samantha Vanderburg, Wilburton
Jordin Wilson, Savanna
Coach: Paul Watts, Rattan

North Baseball:
Jon Andrew, Vian
Trey Byrd, Panama
Daceauda Davis, Oktaha
Colby Demato, Spiro
Tanner Francis, Pocola
Jackson Frye, Weleetka
Brandon Green, McAlester
Caleb Knight, Checotah
Dillon Lawrence, Stuart
Ricky Maczane, Pocola
Conner Mangum, Pocola
Chad Meadows, McAlester
Trey Moore, Eufaula
Joshua Motley, Crowder
Jace Pitchford, Poteau
Seth Sandlin, Stigler
Hunter Wilson, Spiro
Caleb Wittman, Weleetka
Coach: Justin Bond, McAlester
    
South Baseball:
Cody Arnold, Wilburton
Alex Brooks, Durant
Kanyon Collins, Soper
Austin Davis, Rattan
Hayden Grimes, Haworth
Tanner Hearon, Silo
Lance House, Silo
Kason Krob, Colbert
Jake Magar, Broken Bow
Blue McNeal, Broken Bow
Taylor Mobbs, Tushka
Jaeson Nutt, Tushka
Caleb Phillips, Calera
Leonard Sandler, Silo
Nigel Smith, Hugo
Zach Speer, Antlers
Coach: Chance Baker, Hugo