Logo

Eastern Oklahoma State College awards over $350,000 in scholarships to 180 students for the 2019-20 academic year

9/9/2019

WILBURTON, OK (Sept. 9, 2019) – Eastern Oklahoma State College recently hosted a Scholars Dinner for 180 scholarship recipients for the 2019-20 academic year. The select group of scholars represented students attending classes in Wilburton, McAlester, Idabel and Antlers.

Eastern awarded academic-based institutional scholarships and tuition waivers totaling $111,000 to 90 students, while the Eastern Development Foundation provided $245,000 in funding to 138 students. The financial assistance will be split across both semesters, assuming minimum requirements are met.

“We are so proud to provide this financial assistance to our deserving students. These funds enable our students to focus more on their education and greatly ease their debt load upon graduation, said Teresa Brady, executive director of the EOSC Development Foundation. “Thank you again to the many individuals, businesses and organizations who have made this possible.”

Brady explained that the Development Foundation is primarily funded by endowments. Endowments permanently supply funding, as the principle remains wholly intact and scholarships are awarded using the accrued interest. These funds are typically awarded based on students’ academic excellence, major or financial need.

For more information on how to establish an endowment or donate to student scholarships, contact the Eastern Development Foundation at 918-465-1761.

Eastern’s 2019-20 scholarship recipients are listed in alphabetical order by hometown.

Oklahoma
Nolan Feazle, Ada — Academic Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Tanner Wright, Ada — Otha Grimes Foundation Scholarship
Nicholas Sizemore, Afton — Stephen E. Smith Endowment
Tanner Wofford, Allen — State Regents Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Hope Angel, Atoka — Dallas Herzer Scholarship
Brenton Beck, Atoka — Otha Grimes Foundation Scholarship
Taylor Chambers, Atoka — Presidential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Andrew Hardin, Atoka — Residential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Laci Heflin, Atoka — OK Independent Meatpackers Scholarship
Tanner Hyatt, Atoka — Academic Scholarship
Jacob Spradlin, Atoka — Presidential Scholarship
Ryan Walker, Atoka — Eastern Opportunity Scholarship, Deno and Gwen Maggi Endowment
Dakota Ward, Bartlesville — Academic Scholarship
Waylon Davis, Bethel — Roger and Bettye Sinner Scholarship
Nathan Hardin, Bethel — Otha Grimes Foundation Scholarship
Gabriel Gibson, Blocker — State Regents Scholarship
Lainey Jestis, Bokchito — Eastern Opportunity Scholarship
Lani Monks, Bokoshe — Residential Scholarship, Patricia Thomas Endowment
Sierra Stamp, Broken Arrow — Otha Grimes Foundation Scholarship
Conner Bastarche, Broken Bow — Roger and Bettye Sinner Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Carlea Burris, Broken Bow — Vastar Resources, Inc. Scholarship
Marissa Johnson, Broken Bow — Otha Grimes Foundation Scholarship
Dillon Jordan, Broken Bow — Academic Scholarship
Jayden Shrouder, Broken Bow — Eastern Opportunity Scholarship
Wendy Fernandez-Aragon, Cameron — Residential Scholarship
Dacey Hadley, Cameron — Frank and Grace Marie Cirar, Jr. Scholarship
Hadleigh Workman, Caney — Eastern Opportunity Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Baylee Nix, Carnegie — Otha Grimes Foundation Scholarship
Keegan Hertensen, Cashion — Otha Grimes Foundation Scholarship
Sydnee Wood, Clayton — Roger and Bettye Sinner Scholarship
Gracie Roe, Cleveland — Sapphire Scholarship
Sarah Heaton, Coweta — Sapphire Scholarship
Wyatt Wilson, Coweta — Presidential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Seth Gray, Drummond — Eastern Opportunity Scholarship, Guy Gardner Scholarship
Wyatt Gray, Drummond — Eastern Opportunity Scholarship, Guy Gardner Scholarship
Kaden Marshall, Edmond — Residential Scholarship, Bobby Thompson Scholarship
Brittany Bratcher, Eufaula — Eastern Opportunity Scholarship, Audrey and Treca Balantine Scholarship
Regina Byrd, Haileyville — Bill H. and Anna Vee Hill Scholarship
Melody Gaillard, Haileyville — Eastern Opportunity Scholarship
Taylor Hackler, Hartshorne — BP America Scholarship
Blake Lindley, Hartshorne — Presidential Scholarship
Erin Willis, Hartshorne — Academic Scholarship, Alecca Garofoli Scholarship
Shytanna Bivings, Healdton — Otha Grimes Foundation Scholarship
Angelica Beck, Holdenville — Residential Scholarship, Dolly Hughes Harrison Scholarship
Brooklyn Allen, Idabel — Presidential Scholarship, Sapphire Scholarship
Justin Lecrone, Idabel — Academic Scholarship
Benton Denny, Jay — Presidential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Kason Cathey, Jones — Otha Grimes Foundation Scholarship
Jude Ebingha, Kinta — Exxon Company Scholarship
Wyatt Gardner, Kiowa — Eastern Opportunity Scholarship, Clark and Wanda Bass Scholarship
Kendra Forehand, Krebs — K. Lance and Jane Woodliff Endowment
Tregg Goodson, Lane — Academic Scholarship, Farrell-Cooper Mining Scholarship
Tyler Hyatt, Lane — Carl Ryan Scholarship
Shade Sheffield, Lane — Otha Grimes Foundation Scholarship
Caleb Brannon, McAlester — Academic Scholarship
Elizabeth Breslin, McAlester — Steve and Linda Hudson Endowed Scholarship
Madelyn Burks, McAlester — Academic Scholarship, Clark and Wanda Bass Scholarship
Monte Busby, McAlester — Sapphire Scholarship, EOSC Alumni Scholarship
Kolby Cato, McAlester — Dolly Hughes Harrison Scholarship
Jordyn Cook, McAlester — Wilbur & LaVerne Smith Scholarship
Jessica Doyel, McAlester — Academic Scholarship
Cameron Green, McAlester — Otha Grimes Foundation Scholarship
Brayden Hoffman, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship, Dr. Lloyd E. Church Foundation Scholarship
Emily Hoffman, Mcalester — Clark and Wanda Bass Scholarship
Easten James, McAlester — Academic Scholarship, Clark and Wanda Bass Scholarship
Alton Jones, McAlester — Presidential Scholarship
Kristen Lane, McAlester — Academic Scholarship
Ali Leding, McAlester — Residential Scholarship, Donald A. Parham Scholarship
Logan Lindley, McAlester — McAlester Campus Scholarship
Madison Lyles, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Emerald Lynn, McAlester — Presidential Scholarship
Lillith Martin, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship, EOSC Alumni Scholarship, Jim D. Sullivan Endowment
Kody McKendrick, McAlester — Residential Scholarship, W.E. "Bill" Allford Scholarship
Lindsey Old, McAlester — Academic Scholarship
Luisanna Rios, McAlester — McAlester Higher Ed Scholarship
Makayla Smith, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship
Anthony Watts, McAlester — Fred and Florence Stovall Scholarship
Hannah Wingo, McAlester — Presidential Scholarship, Sapphire Scholarship
Emily Worstell, McAlester — Presidential Scholarship
Kelbee Zachary, McAlester — Charles W. Davidson Scholarship
Trace Murdock, McCurtain — Eastern Opportunity Scholarship, Kiamichi Electric Co-op. Inc. Scholarship
Skyler Thompson, McLoud — Residential Scholarship, Mildred Enis Scholarship
Curren Bailey, Moore — Otha Grimes Foundation Scholarship
Haley Stone, Muldrow — Otha Grimes Foundation Scholarship
Jayden Freeman, Nashoba — State Regents Scholarship
Madison McIntyre, Nashoba — Clayton High School Scholarship
Terra Funk, Newcastle — Mark McGee Memorial Scholarship
Kendrie Escoe, Oklahoma City — Weyerhauser Scholarship
David Sandlin, Owasso — Presidential Scholarship, George Nigh Endowment
Noah Rogers, Perkins — Otha Grimes Foundation Scholarship
Colton McBride, Pocola — Academic Scholarship
Summer Perkins, Pocola — Residential Scholarship, J.N. and Helen Baker Scholarship
Abigail Davidson, Poteau — Larry and Ann Owens Endowment
Justyn Lynn, Poteau — Faculty Choice Scholarship
Baleigh Quarry, Poteau — Academic Scholarship
Jarett Gage, Pryor — Presidential Scholarship
Mitchell Harrison, Pryor — Eastern Opportunity Scholarship
Kayla Jean, Quinton — Clark and Wanda Bass Scholarship
Caitlin Matthews, Quinton — Roger and Bettye Sinner Scholarship
Avery Hoggard, Ratliff City — Otha Grimes Foundation Scholarship
Hannah Brown, Rattan — Presidential Scholarship
Deyton Ashby, Red Oak — Franklin Electric Corporation Scholarship
Makayla Campagna, Red Oak — Presidential Scholarship, Joe and Brenda Coy Scholarship
Jacob Howell, Red Oak — Presidential Scholarship, Mary Lea Gillespie Scholarship
Tracy Martin, Red Oak — DeRoy and Lou Forwoodson Scholarship
William Martin, Red Oak — State Regents Scholarship
Travis Moody, Red Oak — Academic Scholarship
Kelsey Noah, Red Oak — Ray Fuertsch Scholarship
Shandee Noah, Red Oak — Eastern Opportunity Scholarship, Joe and Brenda Coy Scholarship
Coby Ober, Red Oak — Eastern Opportunity Scholarship, Claude C. and Floy May Dunlap Scholarship
Alicia Piper, Red Oak — Fred Holland Jester Scholarship
Dayne Bowerman, Roff — Seldon Taylor Scholarship
Ryan Dean, Roland — Otha Grimes Foundation Scholarship
Octavious Holtz, Sallisaw — Patricia Thomas Endowment
Blake Cathey, Savanna — Sapphire Scholarship
Isaac Bloomer, Seminole — Eastern Opportunity Scholarship
Ciara Johnson, Shady Point — Dolly Hughes Harrison Scholarship
Katelyn Hoover, Shawnee — Eastern Opportunity Scholarship, Bob Williams Scholarship
Marissa Rose, Smithville — Residential Scholarship, Dolly Hughes Harrison Scholarship
Nathan Taylor, Smithville — Residential Scholarship, Dolly Hughes Harrison Scholarship
Chloe Rogers, Spiro — Otha Grimes Foundation Scholarship
Matthew Blaylock, Stigler — Otha Grimes Foundation Scholarship
Ashlie Lovell, Stigler — Eastern Opportunity Scholarship
Alexis Hise, Stonewall — Carl Ryan Scholarship
Ashley Brown, Stuart — Claude C. and Floy May Dunlap Scholarship
Cecily Crawford, Stuart — Presidential Scholarship
Bryce Hardy, Talihina — Eastern Opportunity Scholarship, Helen Albright Scholarship
Morgan Wilcox, Talihina — Academic Scholarship
Jace Pratt, Tulsa — Don McClanen/FCA Scholarship
Mattie Erwin, Tuskahoma — Academic Scholarship
Amanda Johnson, Tuskahoma — Walter Williams Scholarship
Caden Phillips, Tuskahoma — Presidential Scholarship, Mary Beth Guard Scholarship Award
Kristen Scott, Tuskahoma — Sapphire Scholarship, Latimer County HLAS Scholarship
Ashlynn Butterfras, Valiant — Eastern Opportunity Scholarship, Karolyn and John Hendrix Scholarship
Tee Jay Trotter, Vian — Eastern Opportunity Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Colten Dale, Watts — State Regents Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Leila Aaron, Wilburton — Cheri Potter Memorial Theatre Scholarship
Helen Bevilacqua, Wilburton — Vastar Resources, Inc. Scholarship
SahRena Boyett, Wilburton — Howard Yourman Scholarship
Journey Dees-West, Wilburton — Kensel and Dortha Lee Tucker Scholarship
Hannah Gockel, Wilburton — Academic Scholarship, James, Sarah and Scott Salmon Scholarship, Dr. Del and Ramona Allen Endowment
Skyler Hammons, Wilburton — Eastern Opportunity Scholarship, Sapphire Scholarship
Amy Hicke, Wilburton — Evelyn Whisenhunt-Guthery Endowment
Ellen Jeffrey, Wilburton — Richard C. and Barbara Hartigan Scholarship
Christine Johnson-Watson, Wilburton — Edward G. and Claudia W. Stokes STEM Scholarship Endowment, Latimer County HLAS Scholarship
Jaycee Kitchell, Wilburton — Residential Scholarship, Alecca Garofoli Scholarship
Kayla Mannon, Wilburton — Clara Gaustad Scholarship
Kyle McAlester, Wilburton — Eastern Opportunity Scholarship, Clara Gaustad Scholarship
Corey Mitchell, Wilburton — Howard Yourman Scholarship
Jennifer Montana, Wilburton — Clark and Wanda Bass Scholarship
Michael Moore, Wilburton — Charles E. Turney Scholarship
Montanna Patzack, Wilburton — Eastern Opportunity Scholarship, Joe and Brenda Coy Scholarship
Hannah Posey, Wilburton — Deno and Gwen Maggi Endowment
Lauryn Rader, Wilburton — Otha Grimes Foundation Scholarship
Charles Sorrell, Wilburton — Fred and Florence Stovall Scholarship
Nick Walls, Wilburton — Wilburton State Bank Scholarship
Lawrence Wood, Wilburton — Patricia Thomas Endowment
Natassia Zink, Wilburton — E.O. Rowland Scholarship, Latimer County HLAS Scholarship
Bryden Walker, Wright City — Eastern Opportunity Scholarship
Tanner Stevens, Yukon — State Regents Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Arkansas
Karson Coffee, Bentonville — Residential Scholarship, Jack Gladden Memorial Endowed Scholarship
Rebekah O'Neal, Elkins — Otha Grimes Foundation Scholarship
Sydney Green, Ft. Smith — Johnnie Wray Scholarship, John Alan Ward Scholar Athlete
Ryan Lumpkin, Sherwood — Residential Scholarship
Keely Harrelson, Springdale — Otha Grimes Foundation Scholarship
Leah Wallace, Springdale — Residential Scholarship
Nicholas West, Springdale — Residential Scholarship, William West Scholarship

Georgia
Emmalee Richardson, Covington — Pam Shoemake Memorial Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship
Garrett Dodd, Resaca – Academic Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Missouri
Holly Sinning, Mansfield — Otha Grimes Foundation Scholarship

Mississippi
Jacob Johnson, Ruth — Residential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Texas
Rosemary Cortez, Arlington — Residential Scholarship, Dr. Janet and Gary Wansick Endowed Scholarship
Eric Reece, Austin — Larry Stone Scholarship
Salma Lamic, Cleburne — Residential Scholarship
Tyler Seboldt, New Braunsfels — Residential Scholarship
Triphornia Mubaiwa, Pflugerville — Sapphire Scholarship, Faculty Choice Scholarship
Allie Shero, Round Rock — Residential Scholarship
Taylor Blanscett, Sherman — N. Louise Southard Endowment

International
Alpha DiAllo, Ziguinchor, Senegal — Sapphire Scholarship
Daniel Huerta-Gonzalez, Gijon, Spain — Ray Fuertsch Scholarship


Students who received a scholarship for the 2019-20 academic year posed together following the Scholars Dinner.

Back to News Listing