Logo

Eastern Oklahoma State College awards more than $475,000 in scholarships to 192 students for the 2016-17 academic year

10/17/2016

WILBURTON, OK (Oct. 17, 2016) – Eastern Oklahoma State College has awarded more than $475,000 in scholarships to 192 students attending classes in Wilburton, McAlester, Idabel and Antlers for the 2016-17 academic year. A reception was recently held in Wilburton to honor these students.

Eastern provided institutional scholarships and tuition waivers totaling $158,000, while the Eastern Development Foundation awarded $317,400 in scholarships.

While Eastern remains an affordable option for higher education in Oklahoma, financial assistance is still very important to students and their families indicates Treva Kennedy, director of Institutional Advancement.

“Financial assistance gives our students more time to focus on their studies while in school, and greatly eases their financial burden upon completion of their degree. It can mean the difference between graduating on time, or graduating as a necessary work schedule will allow,” Kennedy said. “Providing our students this peace of mind is a great honor. We are thankful to the individuals, businesses and organizations who have made this a possibility.”

Kennedy explained that the majority of scholarships from the Eastern Development Foundation are primarily funded by endowments. Endowments permanently supply funding, as the principle remains wholly intact and scholarships come from the accrued interest.

Scholarships are typically awarded based on financial need, major or academic excellence. For information on how to establish and endowment or donate to student scholarships, contact the Office of Institutional Advancement at 918-465-1759.

Eastern’s 2016-2017 scholarship recipients are listed in alphabetical order by hometown.

Oklahoma
Tierra Christian, Ada – Otha Grimes Foundation Scholarship

Parker Henderson, Ada – Dolly Hughes Harrison Endowed Scholarship

Ryan Richardson, Ada – Otha Grimes Foundation Scholarship

Austin Simpson, Ada – Academic Scholars Institutional Scholarship

Easton Elliott, Allen – Exxon Corporation Endowed Scholarship

Gabrielle Renteria, Antlers – Pete Prichard Endowed Scholarship

Hunter Fowler, Asher – Don McClanen/FCA Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Cassidy Spradlin, Atoka – Otha Grimes Foundation Scholarship

Aaron Miller, Bokoshe – Otha Grimes Foundation Scholarship

April Bray, Broken Bow – Audrey and Treca Balentine Endowed Scholarship

Alex Froslie, Broken Bow – Otha Grimes Foundation Scholarship

Cynthia Raub, Broken Bow – John Hendrix Endowed Scholarship

Cynara Smith, Broken Bow – Tom and Betty Bagwell Endowed Scholarship

Michaela Williams, Broken Bow – Carl Ryan Endowed Scholarship

Brandon Fogarty, Buffalo Valley – Otha Grimes Foundation Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Kash Allen, Bunch – Otha Grimes Foundation Scholarship

Ian Fulton, Calvin – Otha Grimes Foundation Scholarship

Ashton Evans, Cameron – Dolly Hughes Harrison Endowed Scholarship

Miranda Prasayasith, Cameron – Otha Grimes Foundation Scholarship

Brock Carter, Carter – Regents Academic Scholarship

Kayla Carr, Checotah – Otha Grimes Foundation Scholarship

Brook Busby, Chickasha – Otha Grimes Foundation Scholarship

Haley Duff, Crowder – Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Terra Hawkins, Crowder – Academic Scholars Institutional Scholarship

Katy Farley, Eagletown – Roger and Betty Sinner Endowed Scholarship

Courtney Keeney, Eagletown – Otha Grimes Foundation Scholarship

Madison Hughes, Elk City – W.H. and Joan Sutton Endowed Scholarship

Alexa Miller, Enterprise – Frankie Rezabek Endowed Scholarship, Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Eddie Bright, Eufaula – Otha Grimes Foundation Scholarship

Katie Thompson, Eufaula – Presidential Leadership Scholarship, Sapphire Ball Annual Scholarship

Kayla Ward, Finley – Martha Grantham Leadership Scholarship; Mary Beth Guard Scholarship; Presidential Leadership Scholarship

Beau Scaff, Ft. Towson – Frankie Rezabek Endowed Scholarship

Jimmy Wilson, Ft. Towson – Otha Grimes Foundation Scholarship

Niki Moua, Garvin – Roger and Betty Sinner Endowed Scholarship

Christopher Ainsworth, Gowen – John and Clara Gaustad Annual Scholarship

Nicole Johnston, Gowen – John and Clara Gaustad Annual Scholarship

Jada Pingleton, Haileyville – Milton and Joann Smith Endowed Scholarship

Rachel Baker, Hartshorne – Donald A. Parham Endowed Scholarship

Cali Baughman, Hartshorne – Edgar and Jessie Wood Endowed Scholarship

Breanna Beaty, Hartshorne – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Dylan Buenrostro, Hartshorne – Franklin Electric Corporation Endowed Scholarship

Emily Jackson, Hartshorne – Patricia Thomas Endowed Scholarship; Dr. E.T. Dunlap Endowed Scholarship

Quinten Laub, Hartshorne – Alecca Garofoli Endowed Scholarship

Jason Lindley, Hartshorne – Milton and Joann Smith Endowed Scholarship; Believe in Eastern Scholarship

Hunter Mason, Hartshorne – Otha Grimes Foundation Scholarship

Mylan Mass, Hartshorne – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Molly Mattioda, Hartshorne – Public Service Company of Oklahoma Endowed Scholarship

Anlyn Marsh, Haworth – John Hendrix Endowed Scholarship

Alexis Moody, Heavener – Bob Williams Endowed Scholarship

Ryan Chaney, Holdenville – Carl Ryan Endowed Scholarship

A’Breon Jackson, Hugo – Gene Stipe Endowed Scholarship

Tucker Reese, Hugo – Charles E. Turney Endowed Scholarship

Hannah Palmer, Idabel – Otha Grimes Foundation Scholarship

Alexis Goodwill, Indianola – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Kyle Allen, Kinta – Dr. Lloyd E. Church Endowed Scholarship

Lane Davenport, Kinta – BP America Endowed Scholarship; Believe in Eastern Scholarship

Zana Johnson, Kinta – Dr. James M. and Nancy Miller Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Summer Patton, Kinta – Deno and Gwen Maggi Scholarship

Rhett Shell, Kinta – Dr. Lloyd E. Church Endowed Scholarship

Daniel Tucker, Kiowa – Tri-County Administrators Association Endowed Scholarship

Jadyn Wills, Kiowa – Regents Academic Scholarship

Brad Davis, Krebs – Helen Albright Endowed Scholarship

Reed Webb, Lawton – George Tolbert Endowed Scholarship

Cole Umberson, Lincoln – Otha Grimes Foundation Scholarship

Donna Bryant, McAlester – Dr. James M. and Nancy Miller Endowed Scholarship

Seth Burke, McAlester – Academic Scholars Institutional Scholarship

Lexen Cooke, McAlester – Johnnie Wray Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Loren Cox, McAlester – Puterbaugh Pittsburg County Annual Scholarship

Austin Graham, McAlester – Presidential Leadership Scholarship

Connie Grantham, McAlester – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Jordan Holder, McAlester – Frank and Grace Marie Cirar, Jr. Endowed Scholarship

Emley Jacob, McAlester – Faculty Choice Scholarship

Derrick James, McAlester – Fred and Florence Stovall Endowed Scholarship

Chase Kennedy, McAlester – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Jared Morgan, McAlester – Otha Grimes Foundation Scholarship

Jonathan Mullins, McAlester – Presidential Leadership Scholarship

Madeline Rind, McAlester – Puterbaugh Pittsburg County Annual Scholarship

Candace Shannon, McAlester – Dr. Stephen Smith Endowed Scholarship

Ashlee Skidmore, McAlester – Presidential Leadership Scholarship

Charity Turner, McAlester – Steve and Linda Endowed Scholarship

Cheyenne Wood, McAlester – Presidential Leadership Scholarship

Savanna Lovell, McCurtain – Mary Lea Gillespie Endowed Scholarship; Academic Scholars Institutional Scholarship

Logan Shimp, McCurtain – BP America Endowed Scholarship

Shane Stacey, Mounds – Carl Ryan Endowed Scholarship

Nathan Davis, Mountain View – Otha Grimes Foundation Scholarship

Amber Deela, Mountain View – Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Wislow Lybrand, Oklahoma City – William A. “Bill” White Endowed Scholarship

Logan Armstrong, Owasso – Kerr Foundation Endowed Scholarship

Wesley Corcoran, Panola – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Alissa Maloy, Pittsburg – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Hailey Bunch, Pocola – Dr. Henry Migliore Endowed Scholarship

Brandon Blackford, Porum – Wanda Bohanon Endowed Scholarship

Dallas Terry, Poteau – Don and Dot Adkins Endowed Scholarship

Alex Dickson, Prague – Southwestern Bell Endowed Scholarship

Victoria Perrigo, Prague – Ed E. Enis Endowed Scholarship

Jess Tolleson, Prague – Otha Grimes Foundation Scholarship

Dante Miller, Quinton – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship; Sapphire Ball Annual Scholarship

Rachel Needham, Quinton – Tri-County Administrators Endowed Scholarship

Samuel Simco, Quinton – Regents Academic Scholarship

Jordan Campagna, Red Oak – BP America Endowed Scholarship; Academic Scholars Institutional Scholarship

Mykah Crose, Red Oak – Charles C. Collins Endowed Scholarship

Bailee Davis, Red Oak – Patricia Thomas Endowed Scholarship; Mary Lea Gillespie Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Austin Howell, Red Oak – BP America Endowed Scholarship

Jacalyn Hulsey, Red Oak – Patricia Thomas Endowed Scholarship

Nathanael Lawrence, Red Oak – Otha Grimes Foundation Scholarship

Rainey Mauzey, Red Oak – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship

Miranda Raney, Red Oak – Deroy and Lou Forwoodson Endowed Scholarship

Stanlee Underwood, Red Oak – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship; Believe in Eastern Scholarship

Justin Ford, Ripley – Otha Grimes Foundation Scholarship

Brent Stephens, Roff – Regents Academic Scholarship

Caitlyn Reich, Sasakwa – Dolly Hughes Harrison Endowed Scholarship

Davin Gummere, Skiatook – Ray Fuertsch Endowed Scholarship

Lane Holmes, Smithville – Otha Grimes Foundation Scholarship

Cameron Highfill, Stigler – Dr. Henry Migliore Endowed Scholarship

Callie Long, Stigler – Joe and Brenda Coy Endowed Scholarship

Sarah McKinney, Stigler – Thomas L. Crawford, R.N. Memorial Scholarship; Presidential Leadership Scholarship

Tyden Austin, Stuart – Clark and Wanda Bass Endowed Scholarship

Jarit Baxter, Talihina – Dr. Lloyd E. Church Endowed Scholarship

Jacob Dewbre, Talihina – Dr. Lloyd E. Church Endowed Scholarship

Brittany England, Talihina – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Ty Trowbridge, Talihina – Otha Grimes Foundation Scholarship

Courtney Tyler, Talihina – J.N. and Helen Baker Endowed Scholarship

Ana Peralta, Tulsa – Senator Billy Mickle Endowed Scholarship

Philip Scott, Tulsa – Public Service Company of Oklahoma Endowed Scholarship

Ryan Broughton, Tushka – Otha Grimes Foundation Scholarship

Cassidy Spradlin, Tushka – Presidential Leadership Scholarship; Otha Grimes Foundation Scholarship

Kylee Simpson, Tuskahoma – Presidential Leadership Scholarship

Jarrod Halphen, Tuttle – Otha Grimes Foundation Scholarship

Austin Bullard, Valliant – Carl Ryan Endowed Scholarship

Mary Bernard, Wainwright – Otha Grimes Foundation Scholarship

Caleb Dubler, Wanette – Academic Scholars Institutional Scholarship

Tanner Keiss, Watson – Otha Grimes Foundation Scholarship

Michelle Boddy, Wilburton – Don C. Phelps Endowed Scholarship

Bryanne Coody, Wilburton – Kiamichi Electric Endowed Scholarship

Shelby Cothern, Wilburton – Edgar and Jessie Wood Endowed Scholarship

Mark Delisle, Wilburton – Dr. Lloyd E. Church Endowed Scholarship

Shelbie Fields, Wilburton – Sapphire Ball Annual Scholarship

Amanda Hawthorne, Wilburton – Kiamichi Electric Endowed Scholarship

Claria Henry, Wilburton – Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Ricky Jiles, Wilburton – Otha Grimes Foundation Scholarship

Jakob Labor, Wilburton – Albert Shelton Memorial Scholarship

Jose McCabe, Wilburton – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship

Kristin Mitchell, Wilburton – Academic Scholars Institutional Scholarship

Zane Nowlin, Wilburton – Otha Grimes Foundation Scholarship

Ashley Phelps, Wilburton – Bill H. and Ann Vee Hill Endowed Scholarship

Bethany Rosson, Wilburton – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship

Gregory Sharp, Wilburton – Presidential Leadership Scholarship

Molly Sharp, Wilburton – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship

Sabrina Stanford, Wilburton – Evelyn Whisenhunt Guthery Endowed Scholarship; Dr. Del and Ramona Allen Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Caleigh Taylor, Wilburton – Tri-County Administrators Association Endowed Scholarship

Dakota Wilson, Wilburton – John and Clara Gaustad Endowed Scholarship

Chance Long, Wister – Sapphire Ball Annual Scholarship

Jared Engler, Wright City – Otha Grimes Foundation Scholarship

Trevor Kirkes, Wright City – Otha Grimes Foundation Scholarship

Lane Tuck, Wright City – Roger and Betty Sinner Endowed Scholarship

Arkansas
Tiera Brumfield, Ft. Smith – W.E. “Bill” Alford Endowed Scholarship

Chyanne Fogg, Springdale – Otha Grimes Foundation Scholarship

Indiana
Jerry Hurt, Hammond – Vastar Resources Endowed Scholarship

Maine
Percy Lorette, Norridgewock – Dolly Hughes Harrison Endowed Scholarship

Missouri
Paul Shanks, Belle – Otha Grimes Foundation Scholarship

Bryana Binkley, Jefferson City – Otha Grimes Foundation Scholarship; Pam Shoemake Memorial Scholarship

Brett Looten, Olean – Otha Grimes Foundation Scholarship

James Webb, Unionville – Otha Grimes Foundation Scholarship

Texas
Kelly Kowis, Arlington – Otha Grimes Foundation Scholarship

Zane Johnson, Austin – Ross and Margaret Harlan Endowed Scholarship; Jim D. Sullivan Endowed Scholarship

Kelsi Boaz, Chandler – Carl Ryan Endowed Scholarship

Morgan Ames, Forney – Southwestern Bell Endowed Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Ashley Brewton, Forney – David Joe Thomas Endowed Scholarship

Jasmin Taylor, Forney – W.H. and Joan Sutton Endowed Scholarship

Krystal Holbrook, Ft. Worth – Otha Grimes Foundation Scholarship

Desirea McGinnis, Ft. Worth – Southwestern Bell Endowed Scholarship

Amanda Eddowes, Gainesville – Franklin Electric Endowed Scholarship

Madison Resch, Groves – Frank and Grace Marie Cirar, Jr. Endowed Scholarship

Sydney Hayes, Houston – Wilburton State Bank Endowed Scholarship

Anastasia Herskind, Justin – John Alan Ward Athletic Scholarship

Madison Reich, New Boston – Otha Grimes Foundation Scholarship

Morgan Foster, The Colony – Ramon Jackson Memorial Scholarship; Eastern Opportunity Institutional Scholarship

Cecilia Contreras, Watauga – Kerr Foundation Endowed Scholarship

Garrett Martin, Wichita Falls – Shirley Bambeck Endowed Scholarship

Jasmine Williams, Wichita Falls – Gene Stipe Endowed Scholarship

International
Natalie Eley; Burton, England – Wilbur and Laverne Smith Endowed Scholarship

Bruno Jaeger; Camboriu, Brazil – Deno and Gwen Maggi Endowed Scholarship

Djulinda; Jakarta, Indonesia – Willie Hogan Endowed Scholarship

Nick Keyamo; London, England – K. Lance and Jane Woodliff Endowed Scholarship

Elltin Hart; Nassau, Bahamas – Franklin Electric Corporation Endowed Scholarship

Marcel Joseph; Nassau, Bahamas – Franklin Electric Corporation Endowed Scholarship

Jhon Mareus; Nassau, Bahamas – Bill H. and Anna Vee Hill Endowed Scholarship

Joao Victor Padovan; Sao Paulo, Brazil – Kensel and Dortha Lee Tucker Endowed Scholarship

Danilo Crespo; Sao Paulo, Brazil – Kensel and Dortha Lee Tucker Endowed Scholarship

Matheus Mantovani; Sao Paulo, Brazil – John Alan Ward Athletic Scholarship

Rylee Denomy; Saskatoon, Canada – Deno and Gwen Maggi Endowed Scholarship

Irakoze Mugenzi; Windsor, Canada – Bob Williams Endowed Scholarship





Students who received scholarships from Eastern’s Development Foundation for the 2016-17 academic year were photographed following the Academic & Foundation Scholars Reception.


Students who received Institutional scholarships for the 2016-17 academic year posed together following the Reception.


Students who received Agricultural scholarships for the 2016-17 year also posed together following the Reception.

Back to News Listing